Třinecký zastupitel figuruje v kauze pochybných investic na TV Šlágr. Problém v tom nevidí
Petr Šiška, umělec a třinecký zastupitel za vládní Osobnosti pro Třinec, předsedá dozorčí radě akciové společnosti Šlágr klub. Ta aktuálně čelí kritice za nabídku pochybných investic na televizi Šlágr. Podle politika nejde o nic nestandardního, přestože experti označují jednání firmy za neetické.
„Máte chuť investovat tak, abyste měli jistotu a klid? Máte rádi Šlágr, jeho program, písničky, pořady a obsah, který vám na svých třech programech nabízí?“ ptá se reklama na webu společnosti Šlágr klub.
A rovnou následuje i odpověď: „Pak není nic jednoduššího, než si koupit akcie Šlágr klubu a.s. a stát se tak spolumajiteli národního dědictví.“
Takto firma láká diváky a fanoušky televize Šlágr, aby si koupili akcie jejího věrnostního klubu. Na webu společnost uvádí, že nákupem cenného papíru zájemci “zhodnotí své finance”.
To je ale podle odborníků kontroverzní tvrzení, protože nabízené akcie nejsou veřejně obchodovatelné na burze a jejich majitel tak nemůže kontrolovat jejich tržní hodnotu. Pochybnosti budí také to, že televize láká potenciální kupce na „akční nabídku“ ceny akcií s časovým odpočtem nebo to, že jsou cenné papíry údajně “kryté zlatem”.
„Veřejný úpis akcií není legrace. Akciová společnost to může udělat v případě, že k tomu má prospekt od České národní banky, a je otázka, jestli ho mají. Pokud to ale nazvali Šlágr klub, tak tuším, že bych o ty investované peníze přišel,“ míní šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný.
Na pochybnou nabídku akcií jako první upozornil youtuber Lukefry ve svém videu, kde se detailně věnuje praktikám televize Šlágr. Ta se svým obsahem zaměřuje především na seniory. Jejím zakladatelem a šéfem je podnikatel Karel Peterka.
Kauza se dotýká také jednoho z třineckých zastupitelů. Předsedou dozorčí rady Šlágr klubu je umělec a podnikatel Petr Šiška, který byl zvolen za vládnoucí hnutí Osobnosti pro Třinec (tj. nezávislí kandidáti a hnutí STAN, pozn. red.).
„To mě nepřekvapuje“
Podle Šišky firma nedělá nic neobvyklého. „Právem každé akciovky je akcie prodávat, není na tom nic nestandardního,“ říká s tím, že Šlágr je především teleshoppingová televize.
Na dotaz, zda dostává za účast v dozorčí radě zaplaceno, Šiška reaguje zamítavě. „Spolupracuji s televizí Šlágr od jejího počátku, tedy více než dvanáct let. A nikdy, zdůrazňuji nikdy, jsem za svou práci nevzal ani korunu.“ Jeho produkční firma Petarda Production, kde je předsedou představenstva, pořádá například Šlágr Fest ve Vendryni ve spolupráci s televizí.
Třinecká primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec) za svým stranickým kolegou stojí. To, že je Šiška v dozorčí radě Šlágr klubu a zároveň v městském zastupitelstvu, jí nevadí. „Vzhledem k tomu, že nemám více informací, neshledávám to jako problém,“ odpověděla Palkovská.
Jinak kauzu vnímá opoziční zastupitel Dominik Klimek za hnutí ANO. „Z mého pohledu se jedná o nestandardní způsob prodeje akcií s cílem získat od lidí, především pak od seniorů, peníze,“ říká.
„Pod akcí Šlágr TV “Investujte s námi” si každý představí určité zhodnocení, avšak to není možné,“ dodává s tím, že akcie navíc nejsou obchodovatelné na burze. Vyjádření Šišky, že nejde o nic nestandardního, Klimka údajně nepřekvapuje.
Akcie formou teleshoppingu
Podle moderátora televize Jaroslava Kováře, mají být akcie firmy jistou vstupenkou do věrnostního programu. „Ty akcie nejsou žádným investičním počinem. Diváci je kupují, aby podpořili naši televizi, a na základě toho získávají určité výhody,“ přiznal Seznam Zprávám Kovář. Výhodami myslí rozšiřování archivu televize, slevy nebo lístky zdarma na koncerty.
Šlágr klub podle svého webu emitoval akcie za 250 milionů korun. Jde údajně o třetinovou hodnotu jejich audio a videoarchivu. Podle účetní závěrky z roku 2022 je celková účetní hodnota majetku firmy 250 milionů korun.
Akcie společnost neprodává za jejich nominální hodnotu od jednoho tisíce do deseti tisíc korun, ale rovnou s takzvaným ážiem. To je rozdíl mezi nominální hodnotou akcie a její tržní cenou. Šlágr klub tak akcii v hodnotě tisíc korun prodává za 1200 korun. Jak ale vznikla ona tržní cena web nevysvětluje. Na zájemce nicméně svítí odpočet, který upozorňuje, že od července letošního roku bude nákupní cena akcie navýšena o 30 procent.
Cenné papíry společnost údajně “kryje zlatem”. „To je možné, ale jak je to průhledné a jestli opravdu zlato mají, to se těžko dokazuje. Z právního hlediska to vypadá na hraně a rizikovost je obrovská,“ dodává Petr Novotný z Investičního webu.
Rizika investic do akcií ale na webu společnosti nejsou vysvětlené. Ekonom Radim Dohnal z poradenské společnosti Capitalinked řekl pro Newsroom ČT24, že je nesmyslné tvářit se, že jde o garantovaný výdělek bez možnosti prodělání peněz. „U akcií se riskuje celý vložený kapitál,” upozorňuje Dohnal.
Analytik z protikorupční organizace Transparency International Marek Chromý připomněl úlohu dozorčí rady, které předsedá třinecký zastupitel Šiška. „Nabídka akcií společnosti Šlágr klub je bezpochyby manipulativní, a pravděpodobně i v rozporu se zákonem. Lze usuzovat, že toto jednání je posvěcené dozorčí radou, protože právě ta dohlíží na finanční chod společnosti,“ říká Chromý.
Pokud Šiška zůstává v dozorčí radě i po spuštění pochybného prodeje akcií, vyjadřuje podle Chromého souhlas s neetickým jednáním firmy. „Politik na jakékoliv úrovni by měl mít silný morální kompas a hodnoty na dostatečné úrovni. Nejsem bohužel přesvědčen, že účast ve společnosti, která manipulativně prodává podvodný produkt, tomuto standardu odpovídá,“ vysvětluje.
Nejsou to první pochybné akcie
Na webu Šlágr klubu chybí k prodeji akcií klíčové informace. „Stěží lze učinit rozhodnutí o nákupu akcií, pokud není známa ekonomická situace emitenta, jeho historické údaje, znalecké posudky na majetek,“ řekl ekonom Petr Kymlička z Moore Czech Republic pro Seznam Zprávy, které o kauze také informovaly.
Upozornil, že nelze zjistit skutečnou tržní hodnotu akcií, takže jejich prodej je možný pouze zpět firmě za nominální hodnotu, tedy nižší cenu, než je současná nákupní cena. Případně si vlastník musí najít nového kupce a cenu s ním dohodnout. Pokud se to nepodaří, může podle vyjádření Kymličky zůstat majiteli jen papír s nulovou hodnotou.
Česká národní banka odmítla kauzu komentovat. „ČNB v rámci svých kompetencí průběžně monitoruje dění na finančním trhu, včetně vyhodnocování podnětů získaných od veřejnosti či médií. Informace týkající se jednotlivých subjektů působících na finančním trhu však podléhají povinnosti mlčenlivosti,“ napsala její mluvčí Petra Vlčková.
Šlágr klub na svém webu píše, že nákupem akcií zájemce podpoří televizi, její výrobu a produkci, a že každá prodaná akcie pomáhá televizi přežít. A to doslova. Společnost Šlágr TV, která televizi provozuje, je od září 2021 v insolvenci. Přesto už v té době lákala zájemce k nákupu cenných papírů. Na prodej akcií firmy Riocath FNDB, jež Šlágr TV spoluvlastnila, tehdy upozornil zpravodajský server E15. Šlo o podobně pochybný prodej, jako u firmy Šlágr klub. Podle údajů v insolvenčním rejstříku byly akcie firmy Riocath FNDB přidány k majetku, který nyní spravuje insolvenční správce.
Text editovala Simona Janíková.