Ostrava chce po ministerstvu vnitra vyšší pokuty za rušení nočního klidu

Podle vedení města ruší spánek obyvatel v letní Ostravě především akce, které nedostaly výjimku z dodržování nočního klidu. Město se proto rozhodlo požádat o zvýšení pokuty za rušení nočního klidu. Teď je to 10 tisíc korun, což se podle primátora pořadatelům vyplatí zaplatit.

Ostrava chce po ministerstvu vnitra vyšší pokuty za rušení nočního klidu
Ilustrace vytvořená pomocí nástroje DALL·E. Použitý prompt je uvedený na konci článku.

Pro pana Karola (nepřál si uvést své pravé jméno, ale redakce jeho identitu zná) a jeho rodinu byl hluk jedním z důvodů, proč se před třemi lety odstěhovali z centra Ostravy. Obchodní manažer polské společnosti v oboru kovovýroby žil s manželkou a synem u mostu Miloše Sýkory, v blízkosti klubu Barrák Music Club (který až do loňska sídlil ve stejné budově jako klub Dock, pozn. red.) či restaurace Bašta u Řeky. Rodině vadil hluk, který dělali jednotlivci i skupiny podnapilých lidí po uzavření venkovních zahrádek různých podniků v okolí. Jejich dítě kvůli tomu nemohlo spát s otevřeným oknem, i když v bytě měli i 27 stupňů.

„Do klubu Barrák svážely autobusy Poláky, dělali bordel po celém nábřeží, to byl hluk do rána. V létě nám vadil i festival Barrák Music Hrad na Slezskoostravském hradě. Měli akce každý týden, to se nedalo,” říká pan Karol. Koncerty kapel různých žánrů od popu po metal začal Barrák Music Club organizovat na hradě v roce 2020.

Podle pana Karola byla hudba často slyšet až do dvou hodin do rána, i když pořadatel nikdy neměl výjimku z dodržování nočního klidu, kterou musí schválit zastupitelé města. Například na začátku července v letech 2020, 2021 a 2022 měli organizátoři Barrák Music Hrad některé koncerty ve stejné dny, kdy se konal festival Beats for Love v Dolních Vítkovicích. A díky tomu mohli, zcela legálně, využít pro své koncerty výjimku pro Beats for Love. Výjimka totiž neplatí pro konkrétní akci nebo koncert, ale pro konkrétní datum a dotčené městské obvody či jejich části. Toho mohou někteří organizátoři využít k beztrestnému vyhrávání do noci. 

Špatnou zkušenost s tím mají i obyvatelé Nové Vsi. Starosta obvodu Tomáš Lefner si v minulých letech vyslechl mnoho stížností na technopárty, která se každoročně konala u čističky odpadních vod v Přívoze. I přesto, že si místní stěžovali na hluk policii, výsledek byl podle něj vždy nulový. „Řekli, že se jedná o soukromý pozemek a že byla v rámci festivalu Beats for Love udělena pro území města výjimka z dodržování nočního klidu,” popisuje Lefner.

Právě akce bez výjimek, které trvají dlouho do noci, jsou podle ostravských zastupitelů nejproblematičtější. Probírali to už na zasedání loni v září. „Akce, které probíhají bez výjimky probíhají defacto na černo. Pořadatelé si uvědomují, že jediné, co jim hrozí, je následné správní řízení a eventuální pokuta, kdy si dokážou dovodit, že se jim stejně vyplatí takovou akci uspořádat,” řekl tehdy primátor Jan Dohnal (ODS). 

Ostrava chce vyšší pokuty

Za rušení nočního klidu hrozí pokuta maximálně 10 tisíc korun. Je ale složité dokázat, že k tomu opravdu došlo. Pokud si člověk stěžuje na hluk z nějaké konkrétní hudební akce na městské či státní policii, ta musí přijet na dané místo a prošetřit to. Může poprosit pořadatele, aby hudbu ztlumil, ten to ale nemusí udělat. Policisté na místě také mohou natočit video nebo změřit hladinu zvuku. Jenže to není důkaz. „Měření městská policie provádí jen orientačně a výsledky nejsou právně použitelné,” doplňuje šéf ostravské městské policie Miroslav Plaček. 

Pak policisté automaticky předají podezření o přestupku na městský obvod, který to řeší. Jestli pořadatel dostane pokutu nebo ne pak záleží na konkrétním úředníkovi a celý proces vypadá podobně, jako když člověk dostane pokutu za špatné parkování. Pokud se úředníkovi z materiálů od policie zdá, že je porušení nočního klidu jednoznačné, pokutu udělí. Může si požádat ještě o doplňující informace od pořadatelů akce nebo si předvolá svědky, tedy většinou zmíněné stěžovatele. Když to ale podle zápisu od policie vypadá, že se nic nestalo, úředník pokutu nedá.

Redakce oslovila 20 ostravských obvodů, ve kterých se pravidelně konají akce, jež mají výjimku z nočního klidu s dotazem, zda si na tyto akce nebo i akce bez výjimky místní stěžovali v posledních pěti letech, a případně kteří pořadatelé dostali pokutu. Většina starostů a starostek odpověděla s tím, že žádné stížnosti neměli a pokuty neudělovali. Výjimkami jsou za posledních pět let obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Ostrava-Jih a Stará Bělá. Například na jihu tři řízení z pěti skončila bez pokuty. 

Pokuty podle Obvodu a Akce

Jednou z akcí, která loni dostala pokutu, byl Ostravský majáles. Michal Šamánek ze společnosti Sherwood Digital, který majáles pořádal, říká, že si o výjimku požádal. A i když ji nedostal, stejně měla akce venkovní program až do půlnoci. „Po desáté hodině večer jsme omezili výkon reproduktorových soustav a předpokládali jsme, že se do hlukových limitů vejdeme,” říká Šamánek. Za rušení nočního klidu pořadatel dostal pokutu tisíc korun. Redakce oslovila také Marka Nawrockého, který stojí za festivalem Soldout a Soldout Continue. Ačkoliv obě akce neměly výjimky, program měly až do čtyř hodin do rána. Za rušení nočního klidu organizátor dostal za jednodenní akci Soldout Continue pokutu 2500 korun. I když Nawrocki nejdříve odpovědi přislíbil, později se rozhodl, že se nebude vyjadřovat.

Představitelé Ostravy si uvědomují, že nízká pokuta za rušení nočního klidu se pořadatelům vyplatí risknout. Pracovní skupina rady města, která připravuje seznam akcí s výjimkou ke schválení zastupitelům, loni v prosinci navrhla, aby město usilovalo o navýšení této pokuty. To jde pouze změnou zákona. „Na základě tohoto návrhu jsme napsali dopis ministrovi vnitra, kde jsme popsali naše zkušenosti a celou problematiku a dali jsme podnět ke zvýšení pokuty za přestupek porušení nočního klidu,” uvedla mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná. 

Rozkládací Box
Hygiena může dát pokutu tři miliony korun
Redakce oslovila e-mailem všechny zastupitele Ostravy s tím, zda souhlasí s návrhem na zvýšení pokuty za rušení nočního klidu. Například podle Zuzany Bajgarové (nestranice, zvolena za ANO 2011) by bylo efektivnější, kdyby měla policie pravomoci k “vypnutí” zdroje hluku.

Miroslav Svozil (SPOLU), Maxim Pachomov (ANO 2011), Josef Babka (Ostravská levice) nebo Tomáš Macura (nestraník, zvolen za ANO 2011) se zvýšením pokuty souhlasí. Macura ale upozorňuje na to, že je těžké prokázat, že pořadatel porušil noční klid a proto se podle něj málokdy dávají i současné nízké pokuty. „Vedle navýšení pokut by dle mého názoru pomohl také jednoznačný prováděcí zákon, jak přestupek spolehlivě prokázat,” míní Macura.

Josef Babka připomíná, že občané mají možnost obrátit se se stížností na hluk z venkovních hudebních akcí také na hygienu. Ta může vzít podnět v potaz a může změřit, zda akce porušuje hlukové limity. Podnět ale může i odmítnout. „Pokud hygiena podnět odmítne, mohou se občané obrátit na hlavního hygienika, případně si mohou sami měření zaplatit u akreditované společnosti,” přidává další možnosti Babka. Pokud hygiena měřením přijde na to, že je hudba hlasitější, než jsou limity, může pořadateli dát pokutu až tři miliony.

Vedení města loni také jednalo s Dolními Vítkovicemi o zpřísnění smluv s jejich nájemníky, kteří nemají výjimku z dodržování nočního klidu. Výsledkem je, že městská policie bude mít kontakt na organizátory koncertů. „Na akcích a na vybraných místech v obydlených oblastech policie už od loňska měří hodnoty hluku a pokud se překročí limit, ztlumí se zvuk. Částečně měření probíhalo už v minulosti, ale chyběla tam komunikace s pořadatelem,” vysvětluje ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Ve smlouvách s nájemníky, kteří pořádají koncerty nebo festivaly, je i podmínka, aby si požádali o výjimku. Jenže smlouvy se podepisují roky i měsíce předtím, než je jasné, komu zastupitelé výjimku dají a komu ne. „Pak už nemáme čas reagovat odstoupením od smlouvy a myslím, že nám to ani nepřísluší. V některých případech nás pořadatelé ujišťovali, že vše bude tak, aby stížnosti nebyly a pak to nebylo úplně stoprocentní,” říká Šiřina s tím, že se Dolní Vítkovice cítí takovým jednáním poškozováni. Akce jako Ostravský majáles nebo Soldout Continue, které loni dostaly pokutu za rušení nočního klidu, ale v Dolních Vítkovicích budou podle Šiřiny i letos.

„Beats for Love má nařízení města v paži,” říká Macura

„Myslím, že bychom se měli více soustředit na to, aby i stávající akce nebo jejich pořadatelé dodržovali už to, co je povoleno. Osobně proti Beats for Love nic nemám, ale všichni ví, jak to je. Ta akce má sice povolenou výjimku do půlnoci nebo do dvou do rána, ale program je do čtyř. Nějaké nařízení města mají s odpuštěním v paži. Znám to velmi dobře, protože jsem ještě v předchozím ročníku o půl třetí ráno volal panu Rudolfovi, pořadateli, aby to ztišil a oni to opravdu udělali,” uvedl loni v září na zasedání městského zastupitelstva exprimátor Macura. 

Ze všech 41 akcí, které loni dostaly výjimku z dodržování nočního klidu, měli dva pořadatelé oficiální program delší, než stanovovala jejich výjimka. A to Oldies festival, který se konal v červnu na polygonu Libros v Přívoze - měl výjimku do půlnoci, ale program avizoval i po půl druhé v noci. Druhým byl zmíněný festival Beats for Love. Ten má každoročně výjimky do půlnoci nebo do dvou hodin do rána, v každý den má ale program delší o dvě hodiny, tedy do dvou nebo do čtyř. Loni to tak bylo na 11 pódiích z celkových dvanácti. 

„Program máme delší, protože elektronická hudba je noční záležitost, nemůžeme začínat odpoledne jako například Colours of Ostrava. Ve dvě ráno vypínáme hlavní stage a postupně do čtyř všechny ostatní,” tvrdí Kamil Rudolf, pořadatel Beats for Love. „Snažíme se po půlnoci nebo po druhé pokračovat na pódiích, která jsou na vhodnějších místech, kde dopad zvuku není tak velký. Snažíme se, aby byl co nejmenší,” říká. 

Podle právníka města Petra Otípky vyhláška o nočním klidu nezakazuje, aby akce pokračovala i po výjimce. „Nicméně nesmí být rušen noční klid, pořadatel má povinnost zamezit šíření hluku a přebírá na sebe riziko, že může dostat pokutu,” popisuje Otípka. I když město údajně má přehled o programu velkých akcí, a tedy ví, že festival Beats for Love každoročně hraje delší dobu, než pro kterou má výjimku, nemůže s tím podle Otípky nic dělat. „Město nemá pravomoc zasahovat do programu nebo pořadatele omezovat,” dodává právník.

Akce, které mají navíc dotace od města, jako například Colours of Ostrava nebo právě Beats for Love, mají od roku 2021 ve smlouvě povinnost dodržet dobu nočního klidu, jinak můžou o dotace přijít. „V praxi se to ještě nevyužilo, protože jsem dosud dávali přednost vzájemné dohodě a situace nikdy nebyla taková, že by pořadatelé požadavky města ignorovali,” popisuje Macura. Podle mluvčí Ostravy Gabriely Pokorné by k porušení smlouvy došlo tehdy, pokud by festival dostal pokutu za rušení nočního klidu. Otázkou však je, jestli by se  město k uzavření penězovodu opravdu odhodlalo. Například v roce 2019 dostal pokutu festival Colours of Ostrava. Městské peníze k němu ale proudí dál.

Stacked Bar Chart
Stacked Bar Chart

Beats for Love nicméně žádnou pokutu za posledních pět let nedostaly, tvrdí Rudolf. Podle něj se tomu snaží předejít i tím, že ve spolupráci s městskou policií měří v jednotlivých dnech festivalu úroveň hluku na různých místech v okolí Dolních Vítkovic. Data z měření ale nechce poskytnout. Městská policie sice má záznamy o tom, kolik měření provedla ve který festivalový den, podle ředitele Miroslava Plačka ale neuchovává výsledky. Není tedy možné ověřit, jak měření dopadla.

Pan Jindřich (nepřál si zveřejnit své jméno, ale redakce jeho identitu zná) spolu s manželkou, kteří bydlí v nízké bytovce v Hrabůvce, si už několik let v době, kdy je Beats for Love, berou cíleně dovolenou. Stejně jako Rostislav Šeruda z úvodu seriálu odjíždějí z Ostravy pryč. „Je to pro nás nejúčinnější obrana. Hluk je takový, že nemůžeme spát. Když je horko, v bytě se zavřenými okny se “smažíme” a ani ta zavřená okna nepomůžou,” popisuje muž, který pracuje na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity. Páru vadí především zmiňované dunění. „Je rozdíl, když je festival Beats for Love nebo Colours of Ostrava. Beatsy jsou agresivnější, je to vlezlé,” míní. Pozorně sledoval letošní schvalování výjimky pro noční klid a je zklamaný z toho, že se nic nemění. I proto také zvažuje podepsání protihlukové petice zmíněné v úvodu první části tohoto seriálu.

Analýza je součástí dvoudílného seriálu o hluku z kulturních akcí. První díl si můžete přečíst ZDE.

Analýzu editoval Jakub Šídlo.


Prompt použitý v úvodní ilustraci: „An illustration for a news article that describes the issue of large music productions being held in the locality and the residents of the town suspecting it. feel free to indicate sound waves in the illustrations as they spread through the city. add some spotlights to indicate a concert in progress.”

Read more